Rozporządzenie z dnia 28 września 2002 r.
w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. (Dz. U. z dnia 3 października 2002 r.)
w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. (Dz. U. z dnia 3 października 2002 r.)
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1) opłaty za czynności adwokackie przed organami wymiaru sprawiedliwości, zwane dalej „opłatami”;
2) stawki minimalne opłat za czynności adwokackie, zwane dalej „stawkami minimalnymi”;
3) szczegółowe zasady ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej, udzielonej przez adwokata ustanowionego z urzędu.
Rozdział 2
Opłaty za czynności adwokackie przed organami wymiaru sprawiedliwości
§ 2.
1.Opłaty stanowiące podstawę zasądzenia przez sądy kosztów zastępstwa prawnego nie mogą być wyższe niż stawki minimalne, o których mowa w rozdziałach 3-5, niezależnie od wysokości tych opłat ustalonych w umowie między adwokatem a klientem.
2.Sąd może przyznać opłaty wyższe od wskazanych w ust. 1, jeżeli uzasadnia to rodzaj i stopień zawiłości sprawy oraz niezbędny nakład pracy adwokata; nie mogą być one wyższe niż sześciokrotne stawki minimalne.
§ 3.
1.Przy ustalaniu w umowie opłaty bierze się pod uwagę rodzaj i stopień zawiłości sprawy oraz wymagany nakład pracy adwokata.
2.W przypadkach szczególnie uzasadnionych, gdy przemawia za tym sytuacja majątkowa lub rodzinna klienta albo rodzaj sprawy, adwokat może ustalić stawkę opłaty niższą niż stawka minimalna albo zrezygnować z opłaty w całości.
3.W przypadkach, o których mowa w ust. 2, sąd może, odpowiednio, zasądzić koszty zastępstwa w wysokości ustalonej przez adwokata albo nie przyznać opłaty w ogóle.
§ 4.
1.Wysokość stawki minimalnej zależy od wartości przedmiotu sprawy lub jej rodzaju, a w postępowaniu egzekucyjnym – od wartości egzekwowanego roszczenia.
2.W razie zmiany w toku postępowania wartości stanowiącej podstawę obliczenia opłat, bierze się pod uwagę wartość zmienioną, poczynając od następnej instancji.
§ 5.
Wysokość stawek minimalnych w sprawach nieokreślonych w rozporządzeniu ustala się, przyjmując za podstawę stawkę w sprawach o najbardziej zbliżonym rodzaju.
Rozdział 3
Stawki minimalne w sprawach cywilnych, ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych
§ 6.
Stawki minimalne wynoszą przy wartości przedmiotu sprawy:
§ 7.
1.Stawki minimalne wynoszą w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego o:
2.Stawki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, obejmują również wynagrodzenie od roszczeń majątkowych dochodzonych łącznie, z wyjątkiem roszczeń przewidzianych w art. 58 § 2 i 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, od których pobiera się także wynagrodzenie określone w ust. 1.
3.Stawki określone w ust. 1 pkt 5 obejmują w sprawach o ustalenie ojcostwa również roszczenia majątkowe strony powodowej.
4.Opłaty, o których mowa w ust. 1 pkt 11, ustala się od wartości przedmiotu sprawy, jeżeli obowiązek zwrotu kosztów obciąża osobę zobowiązaną do alimentów lub małżonka, którego wynagrodzenie za pracę ma być wypłacone do rąk drugiego współmałżonka.
§ 8.
Stawki minimalne wynoszą za prowadzenie spraw z zakresu własności, innych praw rzeczowych i prawa o księgach wieczystych:
§ 9.
Stawki minimalne wynoszą za prowadzenie spraw z zakresu prawa spadkowego:
§ 10.
Stawki minimalne wynoszą za prowadzenie spraw o:
§ 11.
1.Stawki minimalne wynoszą w sprawach:
2.Stawki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 18, nie obejmują opłat od roszczeń majątkowych dochodzonych łącznie.
§ 12.
1.Stawki minimalne wynoszą w sprawach z zakresu prawa pracy o:
§ 13.
1.Stawki minimalne wynoszą za prowadzenie sprawy w postępowaniu apelacyjnym:
2.Stawki minimalne wynoszą za prowadzenie spraw w postępowaniu zażaleniowym:
3.Stawki minimalne wynoszą za prowadzenie spraw z zakresu prawa pracy przed sądem apelacyjnym 100% odpowiednich stawek, o których mowa w § 12.
4.Stawki minimalne wynoszą w postępowaniu kasacyjnym:
5.Stawki minimalne wynoszą w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym:
Rozdział 4
Stawki minimalne w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia
§ 14.
1.Stawki minimalne wynoszą w sprawie objętej:
2.Stawki minimalne za obronę wynoszą:
3.Stawki minimalne wynoszą za sporządzenie i wniesienie kasacji:
4.Stawki minimalne wynoszą:
5.Stawki minimalne wynoszą za obronę w sprawach o wydanie wyroku łącznego – 120 zł.
6.Stawki minimalne wynoszą za prowadzenie spraw o odszkodowanie za niesłuszne skazanie lub ukaranie, aresztowanie lub zatrzymanie, w tym spraw wynikających z przepisów o uznanie za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego – 120 zł. Przepisu § 6 nie stosuje się.
7.Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio do opłat za czynności w postępowaniu karnym i odpowiednio w postępowaniu w sprawach o wykroczenia pełnomocnika powoda cywilnego, pełnomocnika pokrzywdzonego, pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego lub oskarżyciela prywatnego.
§ 15.
Stawki minimalne wynoszą za obronę przed sądem w postępowaniu wykonawczym:
§ 16.
W sprawach, w których rozprawa trwa dłużej niż jeden dzień, stawka minimalna ulega podwyższeniu za każdy następny dzień o 20%.
§ 17.
Za obronę kilku osób lub reprezentowanie kilku osób pobiera się opłatę od każdej z tych osób.
Rozdział 5
Stawki minimalne w innych sprawach
§ 18.
1.Stawki minimalne wynoszą w postępowaniu przed sądami administracyjnymi:
2.Stawki minimalne wynoszą w postępowaniu przed Sądem Okręgowym w Warszawie – sądem antymonopolowym w sprawach:
Rozdział 6
Koszty nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata ustanowionego z urzędu, ponoszone przez Skarb Państwa
§ 19.
Koszty nieopłaconej pomocy prawnej ponoszone przez Skarb Państwa obejmują:
§ 20.
Wniosek o przyznanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej powinien zawierać oświadczenie, że opłaty nie zostały zapłacone w całości lub w części.
§ 21.
W sprawie cywilnej, w której kosztami procesu został obciążony przeciwnik procesowy strony korzystającej z pomocy udzielonej przez adwokata ustanowionego z urzędu, koszty, o których mowa w § 19, sąd przyznaje po wykazaniu bezskuteczności ich egzekucji.
Rozdział 7
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 22.
1.W sprawach będących w toku przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się aż do zakończenia sprawy w danej instancji przepisy dotychczasowe.
2.W sprawach, w których wniosek o zaopatrzenie tytułu egzekucyjnego w klauzulę wykonalności wpłynął przed wejściem w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 23.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 1997 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz opłat za czynności radców prawnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 154, poz. 1013, z 1998 r. Nr 159, poz. 1049 i z 2002 r. Nr 73, poz. 672), w zakresie, w jakim dotyczy opłat za czynności adwokatów. § 24.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 października 2002 r.